Przy zawale serca liczy się czas.

Trzeba działać szybko zarówno przy rozpoznaniu objawów, jak i podczas wzywania pogotowia. Cenny czas zyskaj już teraz, dowiadując się więcej o zawale serca u kobiet.

Wiedza ratuje życie!

Nie zapomnij podzielić się nią z bliskimi.

Objawy
zawału serca
u kobiet

Często przypominają objawy innych powszechnych i zdecydowanie mniej groźnych chorób, takich jak, np. grypy, zatrucia pokarmowego czy nawet przemęczenia.

Jeśli zaobserwowałaś któryś z wymienionych objawów (lub kilka) albo Twoja intuicja podpowiada, że coś jest nie tak – natychmiast udaj się do lekarza!

Pojawienie się nawet jednego
z poniższych objawów powinno
obudzić Twoją czujność:

  • 1 nagłe i ogromne zmęczenie oraz utrata tchu,
    oszołomienie i dezorientacja.
  • 2 nagłe nudności, a nawet wymioty,
    zgaga po jedzeniu jakiegokolwiek posiłku.
  • 3 duszność lub spłycony oddech,
    nawet bez wysiłku.
    Trudności w oddychaniu
    mogą towarzyszyć bólowi
    w klatce piersiowej lub wystąpić
    zupełnie niezależnie od bólu
  • 4 nagłe uderzenie gorąca,
    potliwość lub zimne poty.
  • 5 napad lęku, nagły
    i przejmujący strach
    oraz ogólne poczucie
    wewnętrznego rozbicia – często
    towarzyszy im ucisk lub pieczenie
    w klatce piersiowej.
  • 6 trudny do zidentyfikowania
    ból w górnej części ciała,
    ból lub drętwienie szczęki,
    szyi, ból lub mrowienie któregoś
    lub obu ramion, ból pleców
    a nawet brzucha.

Zawał serca u kobiet
a zawał serca u mężczyzn.

U mężczyzn pojawia się w trakcie dużego wysiłku fizycznego i na ogół szybko
jest skutecznie diagnozowany. W przypadku kobiet zawał może objawiać się zupełnie
inaczej oraz występować w innych sytuacjach, np. w trakcie odpoczynku, a nawet snu.

Towarzyszą mu trudne do jednoznacznego sklasyfikowania objawy. I właśnie ze względu na objawy, które nie kojarzą się nam z nagłym zatrzymaniem mięśnia sercowego, zawał może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn. Oznaki zawału bywają na tyle trudne do rozpoznania, że kobiety oraz ich otoczenie – czasem nawet lekarze – je bagatelizują. Tymczasem, im później pacjentka z zawałem trafi do szpitala, tym mniejsze są szanse jej przeżycia.

Skąd te różnice?

Inne objawy ataku serca mogą wynikać z różnic hormonalnych. Kobiety na choroby serca zapadają średnio o 10 lat później niż mężczyźni – wiąże się to z ochronną rolą estrogenów. Jednak z uwagi na to, że w późniejszym wieku cierpimy również na inne dolegliwości, mogą one niestety maskować objawy choroby wieńcowej.

Dowiedz się więcej o:

objawach zawału serca u kobiet

Czym jest zawał serca?

Zawał serca jest nagłym stanem, do którego dochodzi, kiedy natleniona krew przestaje dopływać do serca w wyniku zatkania lub częściowego zablokowania jednej z tętnic wieńcowych.

W rezultacie obumiera część komórek sercowych, do których nie dociera krew. Martwica komórek może być punktowa lub dotyczyć szerszych obszarów. Im jest większa, tym rozleglejszy i poważniejszy jest zawał i tym większe ryzyko śmierci. Śmiertelność w wyniku zawału jest również tym większa, im dłuższy czas mija od momentu wystąpienia objawów do uzyskania pomocy lekarza.

Jestem świadkiem zawału serca
co robić?

W przypadku zawału serca liczy się czas! Zbyt późne poinformowanie służb
ratunkowych często kończy się tragicznie, dlatego szybkie wezwanie pogotowia
i umiejętne przygotowanie chorego na przyjazd karetki jest bardzo ważne.

  • 1. Wezwij pogotowie
    Z zawałem serca mogą poradzić sobie tylko ratownicy medyczni i lekarze. Niezwykle istotne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia. Czasami zdarza się, że od tego kroku próbuje nas odwieść osoba chora, mówiąc, że to zaraz minie. Nie wolno Ci zbagatelizować niepokojących objawów! Jeżeli nie przechodzą po kilku minutach, niezwłocznie wezwij pomoc!
  • 2. Ułóż chorą w odpowiedniej pozycji
    Mimo że nie jesteśmy w stanie zatrzymać zawału serca, możemy zapewnić jak najlepsze warunki w oczekiwaniu na pomoc. Dlatego zacznij od ułożenia osoby w odpowiedniej pozycji, czyli takiej, która nie daje ucisku na serce i zapewnia swobodne oddychanie. Najlepsza będzie pozycja leżąca z lekko podniesionym tułowiem. Zdejmij wszystkie rzeczy, które mogą ograniczać oddech (np. pasek w spodniach, apaszkę na szyi), i rozepnij wysoko zapięty kołnierzyk.
  • 3. Zmotywuj do głębokiego i miarowego oddechu
    U osoby z zawałem serca pojawia się naturalny i zrozumiały strach o własne życie, co powoduje przyspieszony i płytki oddech. Bardzo ważne jest, żeby możliwie jak najbardziej uspokoić chorą oraz zmotywować do głębokiego i miarowego oddechu.
  • 4. Podaj leki
    Jeżeli osoba, która ma zawał serca, przechodziła go już wcześniej lub choruje na serce, prawdopodobnie ma przy sobie nitroglicerynę, którą należy podać podczas zawału. Pamiętaj, żeby leki podawać wyłącznie osobie przytomnej i świadomej tego, jaki lek podajemy. Tabletkę nitrogliceryny włóż pod język. Nie można jej połykać, bo straci swoje właściwości.

Fakty i mity

Wokół chorób układu krążenia i zawału serca narosło wiele stereotypów.

Rozprawiamy się z tymi najpopularniejszymi i najbardziej szkodliwymi!

Mit
Choroby serca częściej dotykają mężczyzn.
Fakt
Choroby układu krążenia częściej dotykają kobiety i są częstszą przyczyną zgonów u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet zgony z powodu chorób serca wynoszą ponad 50%, podczas gdy u mężczyzn 40%. Oznacza to, że codziennie na serce umiera 250 kobiet, czyli około 90 tysięcy rocznie!
Mit
Więcej kobiet umiera z powodu nowotworów niż chorób serca.
Fakt
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów wśród Polek! Na choroby wieńcowo-naczyniowe umiera średnio około 250 kobiet dziennie. To około 20 razy więcej niż z powodu raka piersi.
Mit
Zawał serca u kobiet jest tak samo łatwy do zdiagnozowania jak u mężczyzn.
Fakt
Objawy zawału serca u kobiet często nie są jednoznaczne. Bywają mylone z grypą, przeziębieniem czy niestrawnością. Rozpoznanie ataku serca u kobiet zajmuje średnio o 30 minut więcej niż u mężczyzn, dlatego tak ważna jest świadomość objawów. U kobiet zawał serca może objawiać się poprzez bóle kończyn górnych (promieniujące aż do pleców lub żuchwy), bóle w nadbrzuszu i wymioty, nagłą potliwość oraz uczucie osłabienia i duszności.
Mit
Zawał serca nie dotyczy kobiet, które regularnie uprawiają sport.
Fakt
Regularne uprawianie sportu – podobnie jak odpowiednia dieta – może obniżyć lub opóźnić ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, w tym zawału serca, jednak nie daje stuprocentowej pewności. Zdrowy tryb życia nie zwalnia Cię z konieczności regularnych badań i bacznej obserwacji swojego organizmu!
Mit
Zawał serca pojawiał się w mojej rodzinie, więc nie mam na niego wpływu.
Fakt
Obciążenie genetyczne ma duży wpływ na ryzyko wystąpienia miażdżycy i szybkość jej rozwoju. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić! Zdrowy tryb życia może znacząco opóźnić wystąpienie objawów choroby.
Mit
Nie mam „typowych” objawów zawału. To nie może być zawał serca!
Fakt
Każdy organizm może dawać sygnał o chorobie w różny sposób. W przypadku zawału serca u kobiet objawy nie są specyficzne – często można pomylić je z innymi schorzeniami, szczególnie jeżeli cierpimy równolegle na takie choroby, jak cukrzyca, choroby płuc czy stawów. Nie bagatelizuj żadnego z objawów, które Cię niepokoją!
Partnerem merytorycznym kampanii edukacyjnej CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI
jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi