Trzeba działać szybko zarówno przy rozpoznaniu objawów, jak i podczas wzywania pogotowia. Cenny czas zyskaj już teraz, dowiadując się więcej o zawale serca u kobiet.
Nie zapomnij podzielić się nią z bliskimi.
Często przypominają objawy innych powszechnych i zdecydowanie mniej groźnych chorób, takich jak, np. grypy, zatrucia pokarmowego czy nawet przemęczenia.
Jeśli zaobserwowałaś któryś z wymienionych objawów (lub kilka) albo Twoja intuicja podpowiada, że coś jest nie tak – natychmiast udaj się do lekarza!
U mężczyzn pojawia się w trakcie dużego wysiłku fizycznego i na ogół szybko
jest skutecznie diagnozowany. W przypadku kobiet zawał może objawiać się zupełnie
inaczej oraz występować w innych sytuacjach, np. w trakcie odpoczynku, a nawet snu.
Towarzyszą mu trudne do jednoznacznego sklasyfikowania objawy. I właśnie ze względu na objawy, które nie kojarzą się nam z nagłym zatrzymaniem mięśnia sercowego, zawał może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn. Oznaki zawału bywają na tyle trudne do rozpoznania, że kobiety oraz ich otoczenie – czasem nawet lekarze – je bagatelizują. Tymczasem, im później pacjentka z zawałem trafi do szpitala, tym mniejsze są szanse jej przeżycia.
Inne objawy ataku serca mogą wynikać z różnic hormonalnych. Kobiety na choroby serca zapadają średnio o 10 lat później niż mężczyźni – wiąże się to z ochronną rolą estrogenów. Jednak z uwagi na to, że w późniejszym wieku cierpimy również na inne dolegliwości, mogą one niestety maskować objawy choroby wieńcowej.
Zawał serca jest nagłym stanem, do którego dochodzi, kiedy natleniona krew przestaje dopływać do serca w wyniku zatkania lub częściowego zablokowania jednej z tętnic wieńcowych.
W rezultacie obumiera część komórek sercowych, do których nie dociera krew. Martwica komórek może być punktowa lub dotyczyć szerszych obszarów. Im jest większa, tym rozleglejszy i poważniejszy jest zawał i tym większe ryzyko śmierci. Śmiertelność w wyniku zawału jest również tym większa, im dłuższy czas mija od momentu wystąpienia objawów do uzyskania pomocy lekarza.
W przypadku zawału serca liczy się czas!
Zbyt późne poinformowanie służb
ratunkowych często kończy się tragicznie,
dlatego szybkie wezwanie pogotowia
i umiejętne przygotowanie chorego
na przyjazd karetki jest bardzo ważne.
Wokół chorób układu krążenia i zawału serca narosło wiele stereotypów.
Rozprawiamy się z tymi najpopularniejszymi i najbardziej szkodliwymi!